Akrilik mutfak dolapları

Akrilik Mutfak Dolapları

Akrilik mutfak dolapları son yılların en çok tercih edilen mutfak plakalarından biridir. Bunun nedenlerine çizilmeye, UV ışınlarına karşı dayanıklı olması, yüksek parlaklıkla mutfakları olduğun şık göstermesi örnek  verilebilir. Evet akrilik mutfak dolabı modelleri High Gloss mdf kapaklar gibi parlaktır ama ekstra olarak su geçirmez, çizilmez bir yapıdadır. Malzeme kalitesi ile son yıllarda oldukça artan mutfaklarda güçlü kimyasal temizleyiciler kullanımı alışkanlığı mutfak dolaplarının ve kaplamalarının ömrünü oldukça kısaltıyor fakat akrilik mutfak dolapları bu kimyasallara karşı su geçirmez, parlak, güçlü, dayanıklı yüzeyi ile uzun süre boyunca karşı koyabiliyor. Akrilik mutfak dolapları aynı zamanda çevre dostu güvenli bir üründür. Üzerinde oluşabilecek küçük çizikler cila ile rahatlıkla yok edilebilir. 2017 yılında ankastre mutfaklarda en çok kullanılan mutfak dolabı modeli olmayı başararak, tüm dünyada ne kadar çok tercih edildiğini kanıtlamış oldu.

Yukarıdaki akrilik mutfak dolapları modelleri ve renkleri hakkında:

Resimlerini inceleyebileceğiniz akrilik mutfak modellerinin tümü Beşiktaş Mutfak tarafından en uygun fiyatlarla montajlanabilir. Ekstradan arzu edeceğiniz çimstone, granit tezgah, çelik, porselen kulplarla akrilik mutfağınız eşsiz bir oturma odasına dönüşebilir. Bize mail, telefon veya watsapp’tan ulaşıp ölçülerinizi belirtmeniz durumunda en kısa sürede ücretsiz bir keşif ekibi yolluyor ve size en uygun fiyatları çıkartıyoruz. Akrilik mutfak dolaplarınızı en kısa sürede birleştirip mutfağınıza montajlıyoruz.

0505 867 23 05 numarasından bize ulaşabilir veya bilgi@besiktasmutfak.com mail ile ölçülerinizi atabilirsiniz. Diğer projelerimizi incelemek için Homify profilimize göz atabilirsiniz.

2019 Mutfak Modelleri

Akrilik Mutfak İşlerimiz

Akrilik Mutfak Sözlüğü

Akrilik Mutfak Nedir?

1 mm kalınlığındaki akrilik paneller MDF ahşabın üzerine tutkal ile yapıştırılır ve kapak rengine göre köşelere hava, nem geçirmez bant atılır. MDF densitesi akrilik kapağın ağırlığını ve kalitesini belirler fakat birinci sınıf çizilmez akrilik levhalar, parlaklığı ve nem geçirmezlik özelliği ile akrilik mutfak dolaplarını oluştururlar. Akrilik kapaklar ayna etkisi verecek kadar parlak , aşınmaya ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdır.

Akrilik Mutfak Dolaplarının Özellikleri:

 1. Yukarıda belirttiğimiz gibi; Akrilik kapaklar birinci sınıf ham ham mdf üzerine acyrlic pvc folyonun presslenmesiyle ortaya çıkar. Bu folyo ham mdf’yi çiziklerden ve kimyasallardan koruyan şık görünümlü 1mm’lik bir malzemedir.
 2. Akrilik mutfak dolapları nem ve buhara karşı oldukça dayanıklıdır. Bu özellik onu son on yılın en popüler mutfak kapağı konumuna getirmiştir.
 3. Akrilik kapaklar parlaklık seviyesi ile minimalist, modern mutfak tanımını karşılayan bir mutfak dolabıdır.
Akrilik mutfak dolaplarının parlaklık oranı oldukça yüksektir. Bu yüzden modern mutfak tasarımlarının vazgeçilmezidir.

Ülkemizde Akrilik Mutfak Dolapları Tercih Ediliyor mu?

Ülkemizde özellikle son yıllarda ev hanımlarının en çok tercih ettiği mutfak modellerindendir akrilik mutfaklar. Bunun nedeni Türk ev hanımlarının dayanıklılık ve uzun ömürlü eşyalara oldukça değer vermesidir. Kültürümüzden gelen evladiyelik teriminin dayanıklı mutfak malzemeleri için de kullanıldığını belirtmeliyiz. Akrilik kapaklar çizilmez ve nem geçirmez panelleri sayesinde hammadesi olan MDF plakayı çok uzun yıllar kusursuzca muhafaza edebilir. Çizilmemesi ve kimyasallara, neme, buhara, güneş ışıklarına dayanıklı olması dayanıklılık konusunda üst düzey kriteleridir akrilik dolapların.

Akrilik mutfaklar şık olduğu kadar dayanıklıdır da aynı zamanda.

Akrilik Mutfak Dolabı Fiyatları Nedir?

Akrilik kapaklar birinci sınıf MDF ve kaliteli akrilik kaplamalar ile mutfakların hakkını verebilir. Bunun için güvenilir bir mutfak hizmeti almalısınız. Çünkü piyasada light mdf ve ikinci sınıf akrilik panellerle ucuz işler yapılmaktadır. Fakat çizilmez denilen akrilik dolaplar kalitesinden ödün verdiğinde sizi kısa zamanda rezil edebilir. Biz Beşiktaş Mutfak olarak birinci sınıf akrilik paneller kullanarak montajladığımız akrilik dolapları oldukça cüzi ücretlere yapıyoruz. Bunun nedeni hizmet planlamamızdan kar ederek bunu müşteriye fiyat olarak yansıtmamızdır. Hemen mail ve telefon-watsapp ile fiyat almak için bize ulaşın.

Akrilik Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Akrilik mutfak dolaplarını temizlemek oldukça kolaydır. Bunun nedeni zaten pürüzsüz bir pvc yüzeye sahip olması ve akrilik yapısından dolayı kir, toz tutmamasıdır. Fakat yinede akrilik mutfak dolaplarını temizleme metodlarından bahsedeceğiz.

 • Öncelikle akrilik kapaklarınızı sadece ılık bir su ve mikrofiber bez ile temizleyebileceğinizi bilmelisiniz. Aslında ılık su ve yumuşak mikrofiber bezler, bütün kapak modelleri için önerilir. Çünkü kimyasalların zamanla oluşturacağı aşınmalar her zaman mümkün bir sonuçtur.
 • Akrilik kapaklar kaygan yüzeye sahip olduğu için nemli bezin ardında bırakacağı nem dalgalarına karşı kurulama bezini hazır tutmalısınız. Bunun içinde birinci sınıf bir mikrofiber havlu tercih etmelisiniz.
 • Çamaşır suyu, veya diğer yağ çözücü kimyasallar ile temizlik yapılabilir. Fakat yarım litre ılık suya birkaç damla kimyasal temizleyici koymalısınız. Çünkü etkileri hemen görülmese de uzun zamanlardan sonra akrilik kapaklarda renk solması veya aşınma gözlemlenebilir.

AKRİLİK MUTFAK DOLAPLARININ KAYGAN YÜZEYİ TEMİZLİĞİNİZİ OLDUKÇA KOLAYLAŞTIRIR

Akrilik Kapak Renkleri Nelerdir?

Açıkçası akrilik kapaklar lake kapaklar gibi sonsuz renk seçeneğine sahip değildir. Peki hangi renk seçenekleri var derseniz; anlaştığınız mutfak montajı firmasının çalıştığı üreticilerde olan kartela renkleri olduğunu söyleriz. Yani özel bir renk ısmarlama seçeneğiniz yoktur. Aslında bunun kötü bir yanı yok. Yine de ana renkler ve yüze yakın renkten arzu ettiğiniz renkleri bulmanız içten bile değil. Özel desenli akrilik kapaklar da mevcuttur fakat bu konuda yine mutfak montajcınızın beraber çalıştığı üreticilerin kartelalarına bağlı kalırsınız. Biz bu güne kadar çalıştığımız müşterilerden renk konusunda hiç bir hafıylanma işitmedik. Çünkü ana renkler ve geçerli diğer tonlar mutlaka kartela seçenekleri arasında bulunur.

Akrilik kapakların parlak yapısı kırmızı ile mükemmel bir uyum gösterir
Fakat renk seçiminde sınır yoktur.
Akrilik kapaklarla farklı renk kombinleri yapabilirsiniz
Fakat en çok tercih edilen akrilik kapak rengi her zaman beyazdır

IŞIĞI YANSITARAK TASARIMA MÜKEMMELLİK KATAR AKRİLİK KAPAKLAR

Akrilik Mutfak Ağaç Kaplamaları Mevcut mu?

Hem parlak hemde kusursuz bir ağaç görünümünde! Meşe, gül, sedir… Evet parlak akrilik kapaklarda ağaç kaplamaları mevcuttur. Ve birçok tasarımcı ve kullanıcıya göre son yılların gerçek mutfak modasıdır. Modern parlak ve pürüzsüz doku ile doğal ağaç kaplamasının ortaklığı tasarımda mükemmel sonuçlar yaratıyor.

Akrilik ağaç kaplamasına mükemmel bir örnek

Akrilik mi Yoksa Parlak High Gloss mu?

Açıkçası iki kapakta birbirine oldukça yakındır. İkisi de MDF üzerine tutkal ile preslenen parlak pvc kaplamadan meydana gelir. Fakat akrilik mutfaklar su geçirmez, çizilmez yapıdadır. Oysa birinci sınıf kaliteli bir high gloss mutfak dolabı da neredeyse bu özelliklere sahiptir. Membran veya lake kapaklarla; akrilik kapaklar arasındaki farklar kolaylıkla sayılabilir fakat high gloss kapakla birbirine oldukça yakın özellikleri vardır. Bu yüzden bir seçim aşamasındaysanız mutlaka montaj ustanızdan bilgi alınız.

PVC kaplamaları farklı olsa da parlaklık ve yapı itibarı ile birbirine benzerler high gloss kapaklarla

Akrilik Mutfak Dolaplarıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. Akrilik kapaklarınız su geçirmez ve çizilmezdir. Ama mutfak montaj ustanıza akrilik kapakların kalitesini sorun. Birinci sınıf akrilik kapaklar ancak çizilmez ve dayanıklıdır. Eğer kendiniz bu konudan emin olmak isterseniz öncelikle herhangi bir kapağı kaldırın. Sizi hafiften zorlayacak kadar ağır olmalı. Birinci sınıf MDF üzerine akrilik pvc eklenip eklenmediğini böylece anlayabilirsiniz. Öte yandan kapak renginizin ve parlaklığının göze hoş gelecek kadar parlak ve canlı olması gerekir. Soluk renkleri aşina olmasanız bile hemen anlarsınız.
 2. Öte yandan birinci sınıf akrilik kapaklara sahip olsanız bile şunu unutmayın ki çizilmezlik ufak darbeler için geçerlidir. Yani şiddetli çarpma durumunda akrilik mutfak dolaplarınız zarar görebilir.
 3. Bir diğer husus kimyasal temizleyiciler. Domestos, cif gibi yoğun kireç çözücü ve çamaşır suyu katkılı temizleyiciler asla direkt dolabınıza temas etmemeli. Bir litre suya ancak bir-iki damlatarak kullanabilirsiniz. En güzel yöntem ise sık sık ılık, nemli mikro fiber bezlerle silmektir.
 4. Akrilik mutfak dolapları UV ışınlarına dayanıklı olsa bile önleminizi almalısınız. Güneş değil ahşabın, taşın bile rengini değiştirir. Bu yüzden mutfak kurulumlarınızda güneşli alanlardan kaçının veya jaluzi veya bir set ile mutfağınızı direk güneş ışığından uzak tutunuz.
 5. Akrilik mutfak dolaplarınızın alt grubunu membran ile tasarlamak isteyebilirsiniz. Veyahut laminat… Fakat eğer bunu ustanız talep ederse, mutlaka dolap kapaklarının MDF olarak tesis edilmesini mutfak ustanıza belirtmelisiniz. Ama elbette bütünün akrilik mutfak dolapları kapakları olması için ısrar edin. Sonuçta alt kapak grubunu farklı renkle kombine etme imkanınız mevcut.
“AKRİLİK KAPAKLARINIZIN AĞIRLIĞINI TEST EDİN. RENKLERİNİN VE PARLAKLIĞININ SÖNÜK OLMASI DA İKİNCİ SINIF BİR ÜRETİCİDEN ISMARLANDIĞINA İŞARETTİR.

Akrilik Mutfak mı Lake Mutfak mı?

Lake mutfak dolapları tıpkı akrilik mutfak dolapları gibi son yılların en gözde mutfak gruplarıdır. İkisi de gözde olmasına rağmen aralarında seçim yapmak çok kolaydır. Çünkü ikisi de farklı tasarım grubu elementlerine dahildir. Akrilik kapaklar daha çok modern mutfaklar kategorisinde yer alırken, minimalist tasarımlar onun parlak ana renklerinden tasarlanırken lake kapaklar çoğunlukla rustik mutfak modelleri ve country mutfak modelleri tasarımında kullanılır. Yani lake mutfak dolapları eski tarz, klasik tarz mutfaklarda birinci sınıf tasarım elementidir.

Akrilik mutfak dolapları ise daha çok modern, minimalist, rezidans mutfağı olarak tercih edilir. Açık ve koyu renkleri, kulpsuz tasarımları ile sade modern mutfakların vazgeçilmezidir. Lake mutfak dolapları gibi sonsuz renk seçeneğine sahip değildir fakat akrilik kapakların ahşaptan, abstract desenlere kadar birçok kaplama kartelası mevcuttur.

KLASİK TASARIMLAR GENELLİKLE LAKE MUTFAK DOLAPLARI İLE YAPILIR. VİNTAGE, COUNTRY MODELLERİN ANA MALZEMESİDİR LAKE.
AKRİLİK MUTFAK DOLAPLARI İSE MODERN, MİNİMALİST MUTFAKLARIN VAZGEÇİLMEZİDİR.

Akrilik mutfak dolabı modellerinin ömrü ne kadardır?

Akrilik mutfak kapakları çizilmez akrilik pvc ile kaplıdır. Bu pvc’nin altında renk veya kaplama bulunur. Üst yüzeyde ise milimetrik olmasına rağmen oldukça güçlü bir jelatin yüzey bulunur. Tıpkı cep telefonlarının çizilmesini önleyen cam filmlere benzer bu kaplama. İşte bu kaplama akrilik yüzeyi örter ve parlaklığını artırır. Alt tabakada bulunan MDF yüzey çepeçevre bu pvc ile kaplandığı için nem ve suyu geçirmesi de olanaksız olur. İşte akrilik mutfak dolaplarının güçlü yüzeyinin tam olarak kaplaması budur. Bu kaplama neredeyse 20 yıllık bir ömre sahiptir. Tabi bu sürecin sonucunda çürümesi söz konusu değil. Kullanıcının mutfak dolaplarına ne kadar özen gösterdiğine bağlı olarak dolabın ömrü çok daha uzar. Gelin akrilik mutfak dolaplarının ömrünü nasıl uzatmanın mümkün olduğuna bakalım.

 1. Öncelikle kimyasal temizleyiciler kullanılmamalı. İlla kullanılacaksa bir litre suya bir kaç damla oranında olmalı.
 2. Temizliği suyu sıkılmış, mikro fiber bezle yapılmalı.
 3. Güneş alan cepheden konumlamaktan kaçınılmalı.
 4. Mutfak rafları da MDF olacağı için su geçirmezdir. Fakat yine de raf bezleri satın alarak nemden koruyabilirsiniz.
Akrilik mutfak kapaklarınızın ömrünü uzatmak sizin elinizde. Bu şık görünümü senelerce koruyun!

Ustanızdan nasıl bir akrilik mutfak dolabı modeli istemelisiniz?

Ustanız sizin akrilik mutfak modelleri ile ilgili bilginiz olduğunu bilmeli. Böylece bilinçli bir kullanıcıya mutfak montajı yapacağını öngörerek hatalardan kaçınmalı. Peki bilinçli bir kullanıcı olmanız için akrilik mutfaklar hakkında neleri bilmeniz gerekiyor? Gelin bu bilgileri sırayla anlatalım.

 1. Mutfağınızın ahşabı mutlaka MDF olmalı. Ustanızdan iç raflarında MDF olması gerektiğinden emin olun.
 2. MDF testi yapmak isterseniz dolap kapaklarının ağırlığına bakmalısınız. Sunta akrilik kapaklarınız oldukça hafif olacaktır ve elinizle tıklattığınızda boş bir ses çıkaracaktır. Oysa MDF kapağın ağırlığını ve yoğunluğunu elinize aldığınız anda hissedersiniz. Ağır olur ve tıklattığınızda tok bir ses verir.
 3. Akrilik kapakların light MDF olmadığına emin olmalısınız. Bunu ustanıza belirtin. Light MDF ürünlerini istemediğinizi açıkça söyleyin.
 4. Akrilik dolaplarının parlaklığı ve rengi capcanlıdır. Eğer solgun renkli ve parlaklığından şüphe ettiğiniz bir kapak görürseniz bu kötüye işarettir. Parlak ve renkler capcanlı olmalı. Birinci sınıf akrilik kapaklar istediğinizi ustanıza belirtin.
 5. Üst dolap grubu ile alt dolap grubu farklı olmamalı. Renk seçiminizden dolayı elbette fark olabilir ama ustanızın alt dolap grubunda MDF kullandığından emin olun.
Akrilik mutfak dolaplarınızın birinci sınıf malzeme olduğundan emin olun.

Akrilik Mutfak Kapaklarının Ömrü Ne Kadardır?

Evet sürekli akrilik mutfak dolapları hakkında dayanıklılık ile ilgili bilgiler verdik. Ama tam olarak ömrü ne kadar bu dolapların? Diyelim ki, akrilik mutfak dolabı yaptırdınız ve mutfağınız, dolaplarınız doğrudan uzun süreli güneş ışığı almıyor. Evdeki nem oranı oldukça normal ve dolaplarınızı kimyasal temizleyiciler yerine ılık su ve mikro fiber bezlerle temizliyorsunuz. O zaman akrilik kapaklarınızın ömrü 25 sene kadar cazibesini kaybetmeyecektir. PVC kaplı akrilik kaplaması zaten iç MDF ye nem iletmediği için ahşap yapısı çok uzun süre dayanacak ve dolabın bütünlüğü bozulmayacaktır. Dış pvc akrilik kaplama ise 25 sene sonunda renk cazibesini yavaş yavaş yitirmeye başlayacak ve solacaktır. Fakat 25 senenin çeyrek ömür olduğunu hatırlatmamızda fayda var.

Akrilik kapaklarınız cazibesini 25 sene boyunca koruyacaktır

Akrilik Mutfak Blog Yazılarımız

En Güzel Akrilik Mutfak Modelleri

Akrilik mutfak dolapları son yılların en gözde mutfak modellerinden biridir. Çünkü oldukça dayanıklı bir malzemeye sahiptir. Çizilmez, leke tutmaz, nem-su geçirmez bir ahşaptır akrilik kapaklar....

Akrilik Mutfakları Tercih Etmeniz İçin 5 Neden

Akrilik mutfaklar son yıllarda en çok tercih edilen mutfak dolabı modelleri olarak göze çarpıyor. Bunun birçok nedeni var. İşte bu nedenleri aşağıda size 5...