High Gloss mu, Akrilik mi?

7
24890

Parlak mutfak dolapları sektörün lokomotifi olmuş durumda. Özellikle son yıllarda ışıl ışıl parlayan high gloss ve akrilik mutfak dolapları tüketicinin bir hayli ilgisini çekiyor. Fiyat olarakta mat kapaklardan pek farklı olmayan parlak kapak modellerinin gözdesi olan iki kapak grubunu bu yazımızda inceleyeceğiz. Ve elbette en avantajlı olanını keşfedeceğiz.

Bant Köşeleri Avantajı

Mdflam üzerine preslenen parlak high gloss pvc kaplamaların köşeleri pvc bantla kapatılır. Yani bütüncül değildir. Akrilik mutfak kapakları ise bant köşeleri de dahil pvc kaplamasından ibarettir. Köşelerden nem çekme ve şişme problemleri akrilik kapaklarda daha az görülür.

Akrilik kapakların pvc’si bütün köşeleri de kapsar. Bu yüzden avantajlıdır.

Parlaklık Avantajı

Parlaklık ve ışığı yansıtma konusunda kimse high gloss mutfak dolaplarının eline su dökemez. Arzu edilen ışıl ışıl kapaklar en net high gloss kapaklarda elde edilebilir. Akrilik kapaklar parlak olmasına rağmen aradığınız ayna etkisini size veremeyebilir.

Bostancı’da yaptığımız bir akrilik mutfak modeli

Çizilmez ve Su Geçirmezlik Avantajı

Evet bu konu oldukça önemli. Türk insanın en önem verdiği konulardan biride dayanıklı ev eşyasıdır. Evladiyelik eşya terimini de biz ürettik zaten. Bu konuda yani dayanıklı mutfak dolapları konusunda akrilik mutfak dolaplarının eline su dökmek mümkün değil. Çünkü akrilik kapaklar çizilmez bir pvc yapısına sahiptir. Yukarıda bahsettiğimiz bant modeli yüzünden de su ve nem geçirmesi oldukça zordur.

Akrilik kapaklar çizilmez pvc ile kaplıdır. Su ve nem geçirmez.

 

Görsellik Avantajı

Yukarıda high gloss kapakların daha parlak ve ışıl ışıl olduğunu belirttik. Fakat tecrübelerimize dayanan önemli bir konuya açıklık getirmek istiyoruz: Akrilik kapaklar high gloss’a oranla daha pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Bu yüzden bize göre ev dekorasyonlarında görsellik olarak daha yetkin bir malzemedir.

Akrilik daha az parlak olabilir ama yüzeyi kusursuz biçimde pürüzsüzdür

Fiyat Avantajı

Metretül hesabına göre high gloss kapaklar akrilik kapaklardan daha ucuzdur. Arada uçurumlar yoktur ama 6 metrelik bir mutfakta high gloss kapaklar size oldukça fiyat avantajı sağlayabilir.

En güzel akrilik ve high gloss mutfakları yaptırmak için 0505 867 23 05 numarasını ara veya watsapptan fiyat sor. İstersen butona tıkla ve mailden teklif al!

Kaplama ve Renk Avantajı

Bu konuda iki kapak modeli arasında kıyas yapılamaz. Ahşap kaplamalı parlak bir mutfak yaptırmak istiyorsanız ustanızın çalıştığı malzemeci ve ondan aldığı high gloss veya akrilik kartelaya sıkışıp kalırsınız. Fakat arzu ettiğiniz renk veya kaplamaya yakın modeller mutlaka her kartela da mevcuttur.

Parlak kapaklarda çalıştığınız ustanın elindeki kartelayı kullanmak zorunda kalırsınız

Ayna Yüzey

Aslında en önemli detayı tekrar etmek istiyoruz. Şimdi size hiçbir ustanın bahsetmeyeceği bir detayı vereceğiz. Akrilik kapaklar aşağıda görünen örnekte olduğu gibi ışığı çok daha düzgün yansıtır. Buda onun görsel kalitesine gerçek anlamda katkı yapar. Örneğin bizim ustalarımız akrilik ve high gloss kapaklar ne kadar benzer malzemeler olarak bilinse de bir bakışta iki kapak türünü ayırt edebilirler. High gloss kapaklar daha iyi yansıtıcı olmasına rağmen, mdflam yüzeye yapışırken pvc yüzeyi ince olduğu için portakal kabuğu görünümünde bir yüzeye  sahiptir. Akriliğin kalın pvc yapısı ardında ki tutkalın izlerini asla göstermez.

Biz avantajlar ve dezavantajlardan bahsettik. Artık en uygun mutfak modelleri sizin seçiminize kalmıştır. Fakat eğer ekonomik akrilik ve high gloss mutfaklar yaptırmak isterseniz mutlaka bizimle iletişime geçin. 0505 867 2305 numarasını arayarak veya Watsapp’tan mesaj atarak bizden birkaç dakika içinde fiyat alabilirsiniz.

7 YORUMLAR

 1. Merhaba! Ben akrilik mutfak dolabı yaptırmak istiyorum akrilik için pvc ve boyalı seçeneği var akrilik boyalı olanı yaptırsam çizilme olurma yüzey temizlemede nasıl bşr malzeme kullanmam gerekir bilgi verirmisiniz bi de akrilik boyalı parlak bir modelmidir akrilik pvc gibi

 2. Ben mutfak dolaplarımı akrilik yaptırdım. Çok pişmanım. Çünkü çok çabuk çiziliyor Pamuklu bezle silsem dahi heryer kılcal çizik. üflesen leke yapıyor parlak olduğu için yağı kiri ayna gibi gösteriyor. mat rengi mdf nin gözünü seveyim ne çiziliyor ne yağı buharı gösteriyor. akrilik açılmaya karşı mdf den çok sağlam evet doğru. şimdi dolap yaptırsam mat beyaz mdfden şaşmam. Sadece ocak üst taraf davlumbaz boşluğuna Çif kat mdf yaptırırdım açma olursa ki buharı yediği için o bölge açma yıpıyor Çif kolt olduğu için üst tablayı mobilyacıya değiştittirirdim. mebran da güzel ama zamanla sararıyor.

  • Ustanızın size akrilik olarak montajladığı kapak modelleri aslında akrilik olmayabilir. High gloss veya parlak mdflam olma ihtimali bile mümkün.

   • eşimin ordan tavsiye ile burdan bulduğu ustalar beyaz akrilik dolap taktılar daha bantlarını bile açmadık ama açıkcası ben güvenmiyorum çünkü çok şeyi biz akıl edip onları yönlendirdik ocak ile duvarı sıfır yapıyorlardı en az 20 cm bile koymayı akıl edemiyorlar okadar yani . lütfen nasıl anlarız bantlarını dahi sökmeden

    • Akrilik kapaklar ışığı daha soft yansıtır fakat daha düşük kalite kapaklar pütürlü, portakal kabuğu yüzeye sahiptir ve görünüşü kalitesini belli eder.

 3. Merhaba mutfak dolaplarını incelerken birde lami gloss diye bir malzeme gördüm bu malzemenin akrilik kapak ve high gloss kapaktan farkı nedir yardımcı ılursanız sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here