Evinde, mutfaklarında doğallığı tercih eden kullanıcıların bir numarasıdır Lake mutfak dolapları. Çünkü lake, organik ahşap tonlarına en yakın kapak modelidir. Geleneksel ahşap kültürünün modern bir temsilcisidir. PVC kaplama usulü ile değil astar ve ahşap boyası usulü ile üretilen lake kapaklar, klasik, eski tarz, kırsal, country tarzda birçok haz yaratır.

Örneğin; resimde gördüğünüz ve bizim Nişantaşı’da montajladığımız gri lake mutfak country tarzında hazırlandı. Klasik çizgilere ve ahşabın muhteşem doğal görüntüsüne bakarak, tamamında ne kadar harika bir mutfak olduğunu hayal edebilirsiniz.

Lake kapaklar mdflam ahşabının üzerine atılan su geçirmez astar ve onun üzerine lake boyası atılarak üretilir. Özel cnc kesimleri ile birçok farklı tarzda oyma desenler verilebilir. Renk sınırı yoktur. Mutfaklarda genellikle eskinin geleneksel tarzında bir görünüme sahiptirler. Özel boyası su ve nem geçirmez. Azami ölçüde elbette. Akrilik mutfak dolaplarının çizilmezliği, High Gloss mutfak dolaplarının parlaklığını Lake mutfaklardan bekleyemezsiniz. Lake Mutfak Dolabı Modelleri onlardan çok daha özgün bir stildedir. 

lake mutfak dolapları

Lake Kapak Nedir?

Lake mutfak dolabı modelleri son yılların en popüler mutfak modüllerindendir. Doğal, uzun ömürlü, neme, buhara, solmaya dayanıklı bu kapağın üretimi diğerlerinden oldukça farklıdır. Akrilik kapaklar, membran kapaklar, laminant kapaklar, high gloss kapaklar mdf üzerine tutkal ile yapıştırılan pvc kalıp ile elde edilir. Oysa Lake mutfak kapakları bir ahşap boyama tekniğidir. Yani tamamen doğaldır. Ham mdf üzerine uygulanan doğal bir boya tekniğidir yani.

“Lake kapaklarda pvc kaplama olmaz; mdflam üzerine atılan lake boyasından ibarettir. Yani boyanmış ahşap… Bu sebeple doğal ahşap hissine çok yakındır.”

Lake kapak üretimi nasıl yapılır?

ilk olarak ham MDF üzerine atılan birinci sınıf polyester ile kalıplanır lake kapak. Sonrasında üzerine astar atılır ve en son poliüretan boyalarla boyanır. Renk kartelası mevcut değildir. Çünkü kombinasyon pantoneleri ile sonsuz renk seçeneği uygulanabilir. Lake kapaklar uzun ömürlü ve tüm sağlık belgelerine sahip, solunabilir poliüretan boya ile kaplıdır. Yani ahşap+astar+poliüretan boya… Lake kapaklar bu yüzden doğallığın mutfaktaki sembolüdür.

lake mutfak dolapları
Güzel bir country mutfak örneği

“Rustik mutfaklar, country mutfaklar gibi lake kapaklar ile tasarlanır.”

Lake Mutfakların Bakımı

Lake kapaklar nasıl temizlenir

Lake mutfak dolabı modelleri oldukça basit uygulamalarla temizlenebilir. Tabi ki uygulamanızın sürekli olma koşuluyla. Çünkü lake mutfak her zaman kimyasal temizleyiciler yerine ılık su ile temizlenir. Sürekli kimyasala maruz kalma sebebiyle mutfak dolabınız da aşınma ve renk solması görülebilir. Bunun yerine haftada bir veya ayda iki defa bir bulaşık deterjanı veya herhangi bir sıvı sabun ile ılık suyu karıştırıp microfiber bez ile birlikte lake mutfak dolaplarınızı narince silebilirsiniz.

Neden bu kadar kısa dilimlerde temizlik yapmak zorundayım derseniz eğer; lake mutfak dolaplarınızın kir biriktirmesini önlemek amaçlı olduğunu söyleyebiliriz. Kimyasal temizleyicileri çoğu üretici tezgahlar için bile kullanılmamasını öneriyor. Bunun yerine limonlu, karbonatlı su veya arap sabunu gibi doğal temizleyiciler öneriliyor.

Lake mutfaklar aslında narin bir kaplamaya sahip değildir fakat yine de kimyasal temizleyicilerden uzak durmalısınız.

Lake Mutfak Dolabı Renkleri Nelerdir?

Lake mutfak dolapları için genel renk tercihi beyaz ve tonlarıdır. Bunun herhangi özel bir nedeni yoktur fakat özellikle country mutfak modellerinin oldukça popüler olması ve country mutfaklarda genel tercihin beyaz, bej, krem gibi doğal renkler olması bir etkendir.

lake mutfak dolapları
Lake mutfak modelleri yoğunlukla onu en iyi taşıyan beyaz ve tonları ile tasarlanır

Beyazın domine ettiği lake mutfak renkleri aslında sınırsız kartelaya sahiptir. Yani sonsuz renk seçeneği vardır. Çünkü lake kapaklar sade mdflam’in üzerine atılan astar ve lake boyasından oluşur. Lake boyasından kombine renklerle sonsuz renk elde edilebilir. Tek yapmanız gereken istediğiniz renk pantonesini mutfak ustanıza göstermektir. Oda en yakın rengi size boya karıştırıcısıyla bulacaktır.

lake mutfak dolapları
Sarı tonlarında gayet şık country lake mutfak modeli

Bütün renklerin her tonunu lake mutfak dolaplarında bulmak mümkün. Sınır ve seçenek yok. Sadece tek bir önerimiz var. Eğer lake mutfak dolabı yaptırmak istiyorsanız ve standartların dışında bir renk seçecekseniz mutlaka google‘da veya herhangi bir platformda lake mutfak resimlerini araştırınız. Ustanıza renk tarif etmek için ise linki tıklayıp pantone renginizi seçiniz. pantone 

lake mutfak dolapları
Kırmızı tonlarında harika bir lake mutfak modeli

Rustik mutfak modelleri ise genellikle lake mutfak dolaplarını tercih etmesine rağmen beyazdan çok sarı, mavi tonları üzerine tasarlanır. Bunun nedeni rustik tarzın vintage görünümlere önem vermesi ve daha özgür bir tasarım janrı olmasına dayanır.

Rustik Lake Country bir mutfak modeli

Türkiye’de Lake Mutfak Anlayışı: Ülkemizde lake mutfak modelleri genellikle beyaz ve tonları üzerinden tercih edilir. Biz Beşiktaş Mutfak olarak yaptığımız lake mutfakların çoğunu beyaz renk olarak tasarladık. Ülkemizde genellikle Fransız Lakesi olarak betimlenen, kıvrımlı, bej lake mutfak modelleri tercih edilir.

Fransız tarzı kıvrımlı lake mutfak

Modern Lake Mutfaklar

Country ve rustik mutfak modelleri yüzünden lake mutfakların klasik olarak tasarlandığı düşünülür hep. Fakat lake mutfak dolapları modern, minimalist mutfakları tasarlarken de oldukça fazla kullanılır. Lake mutfakların doğal ahşap dokusu her türlü tasarım ile mutlak ve mükemmel bir uyum sağlar.

Genelde nostaljik vintage, country tasarımlarda tercih edilen lake mutfak dolaplarının modern tasarımlara ne kadar da uygun olduğunu görüyorsunuz

Lake Mutfak Kaplamaları Nelerdir?

Lake mutfaklar sayısız renk kombinasyonuna sahiptir. Desen gibi seçenekler mevcut değildir. Ama lakenin ahşap tonları ağaç kaplamaları ile muhteşem bir mutfak tasarımına dönüştürülebilir. Lake mutfakların birçok ahşap kaplama türü vardır. Bunlar normalden fiyat olarak daha pahalı olmasına rağmen verilen ücrete oldukça değerdir.

Modern kayın lake modeli

Koyu ahşap lake kaplaması

Lake Mutfak Dolapları Dayanıklı mıdır?

Lake mutfak dolapları diğer tüm mutfak dolapları gibi suntalem veya mdflem üzerine preslenerek elde edilir. Kaplama olarak ise neredeyse bütün mutfak kapakları ile dayanıklılık konusunda yarışabilir. Öncelikle su geçirmez özel bir boyası mevcuttur. Çizilme  konusunda elbette akrilik mutfak dolapları ile yarışamaz fakat mdflam bir lake dolabın oldukça zor çizileceğini belirtmek gerekli.

Lake Mutfak Dolabı Fiyatları Nedir?

Lake mutfak dolapları pahalı değildir. Bir mdflam veya suntalem mutfak fiyatı akrilik, membran veya high gloss mutfakta ne kadar ise ancak o kadar pahalıdır. Açıkçası metrekare fiyatları da siparişe göre değişebilir. Fakat biz Beşiktaş Mutfak olarak en uygun lake mutfak fiyatlarını vermemiz ile ünlendik. Özellikle lake mutfak dolaplarında kullandığımız bazı tekniklerle birinci sınıf lake dolaplarını montaj ücretinden de kısarak oldukça hesaplı bir halde müşterilerimize sunuyoruz.

Lake Mutfak Modellerini Tercih Etmeniz Bir Kaç Neden

  1. Tasarım: Lake mutfak modelleri doğal ahşap tonlarına en yakın mutfak dolabı grubudur. Bu sebeple vintage temalı köy mutfakları, kırsal country lake mutfak dolapları ve asil French Lake Kitchen Tarzı, Amerika-Kanada Country Mutfak dolapların tasarımları lake mutfak dolapları üzerinden yapılır. Yani tasarım denilince akla ilk gelen mutfak dolabıdır Lake mutfak. Özellikle son yıllarda parlak akrilik ve high gloss kapaklarla tasarlanan minimalist modern mutfaklar sizi aldatmasın. Lake mutfak dolapları ile çok ciddi minimalist modern tasarımlar yapılmaktadır.
  2. Dayanıklılık: Lake mutfak kapakları ilk olarak ham MDF üzerine atılan birinci sınıf polyester ile kalıplanır. Sonrasında üzerine astar atılır ve en son poliüretan boyalarla boyanır. Yani hiçbir şekilde ham MDF’nin açıkta kalan bir boşluğu olmaz. Bu nedenle nem, buhar lake kapakların içine işleyemez. Sadece dış boya yüzeyine temas edebilir. Bu poliüretan boya yüzeyi ise pürüzsüz ve uzun ömürlü, solmaz bir boya çeşidi olduğu için dışarıdan gelen nem, toz kir ile de uzun süre, senelerce başa çıkabilir lake mutfak dolapları.
  3. Sonsuz Renk Seçeneği: Lake kapaklar uzun ömürlü ve tüm sağlık belgelerine sahip, solunabilir poliüretan boya ile kaplıdır. Akrilik, membran, laminant, high gloss kapakların aksine lake kapaklarda istediğiniz boya pantone rengini siz belirleyebilirsiniz. Yani bir kartela rengine bağlı kalmazsınız.
  4. Yenilenebilen Kapaklar: İşin en harika yanı istediğiniz zaman kapakları tekrar boyaya yollayıp sıkıldığınız veya eskidiğini düşündüğünüz lake kapaklarınızın rengini değiştirebilirsiniz. Veyahut pasta-cila metodu ile kapaklarınızı ilk günkü ışıltısına döndürebilirsiniz. Diğer kapak çeşitlerinde bu mümkün değildir.
Lake Mutfaklar ile yapılacak modern, vintage mutfak tasarımların sınırı yoktur.

Lake Mutfak Kapaklarının Ömrü Ne Kadardır?

Bunun için kesin bir rakam vermek zor. Fakat diyelim ki, lake mutfak dolabı yaptırdınız ve mutfağınız, dolaplarınız doğrudan uzun süreli güneş ışığı almıyor. Evdeki nem oranı oldukça normal ve dolaplarınızı kimyasal temizleyiciler yerine ılık su ve mikro fiber bezlerle temizliyorsunuz. O halde lake mutfak dolaplarınızın yirmi sene boyunca cazibesini kaybetmeyeceğini söyleyebiliriz. 20 sene sonunda ise açılıp, kapanmaktan veya zamana dayalı uzun süreli bazı etkenlerden dolayı eskimeye başladığı görülecektir. Bu sebeple lake mutfak dolabı modelleri sipariş verirken içiniz rahat olsun. Çünkü çok uzun süre onunla beraber olacaksınız demektir.

Normal şartlar altında bozulmadan 20 sene boyunca dayanabilir lake mutfak dolapları

Modern Country Lake Mutfaklar

Modern lake mutfaklardan bahsetmiştik tabi birde modern country lake tarzları var. Bu tarz aslında Fransız tarzı lake mutfaklar olarak geçiyor mutfak literatüründe. Yani Avrupa lake mutfaklar. Bütün kapaklar ahşap lake ve country tarzı yerine modern aksesuarlar ile donatılıyor. Aşağıdaki videoda modern country lake mutfakları inceleyebilirsiniz.

Mat Lake Mutfak Dolabı

Lake kapakların gerçek rengi cilalı ahşaptır. Fakat bu kast ettiğimiz mat lake değildir. Mat lake; astarlanmış lake plakanın üzerine yapılan özel bir boyadır. Parlak değildir ve ahşabın gerçek girintilerini, rengini, tarzını yansıtır. Bu yüzden mat lake mutfak dolapları oldukça revaçta. Açıkçası zaten lake; parlaklık, abartıyı sevmeyenlerin, eski rustik tarzları sevenlerini tarzını yansıtıyor. Bu yüzden bu tarzı benimseyen kullanıcılar modern lake mutfaklarını bile mat lake mutfak dolabı ile tasarlıyor.

Mat lake mutfak dolabı renkleri

Mat lake mutfak kapaklarının sadece ahşap temalı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü mat lake kapaklar neredeyse sınırsız renk kartelasına sahip. Kırmızıdan tutun, mavi rengine kadar mat lake mutfak dolapları mevcuttur. Öte yandan ahşap kaplamalı lake kapaklar mevcut. Hatta en çok satılan modellerden country mutfak modelleri de genelde ahşap lake kapaklar ile tasarlanır. Ahşap lake kapaklar mdflam üzerine yapılan bir lake kaplamasıdır. Yani ahşabın geneli o ağacın kaplamasına sahip değildir. Altta her zaman mdflam mevcuttur. Preslenmiş lake ağaç kaplaması da onun üzerindedir.

Lake mi Membran mı?

Bize en çok sorulan sorulardan biridir. Neden böyle bir soru yöneltildiğini anlıyoruz. Çünkü lake görünümlü membran country modelleri kafa karıştırıyor. Membran kapakların kusursuz kaplaması tıpkı lake kapaklara benziyor ve neredeyse ayırt edilemiyor. Açıkçası ikisi de MDFlam üzerine uygulanıyor. Lake kapaklar, astar ve lake boyası ile meydana geliyor. Membran kapaklar ise özel membran hammadesi ile kaplanıyor. Bant kenarları da bu özel kaplamaya dahil olduğu için lake boyası ile boyanmış gibi görünüyor.

White kitchen design features large bar style kitchen island with granite countertop illuminated by modern pendant lights. Stainless steel appliances framed by white shaker cabinets . Northwest USA

Açıkçası iki kapak modeli de kendi alanında oldukça tercih edilen modellerdir. Membran kapaklar dünya sağlık örgütü tarafından onaylı, nem tutmaz, leke tutmaz özelliklere sahiptir. Lake mutfak dolapları ise gerçek ahşap hissine tonlarına en yakın mutfak dolabı türüdür. Farkları anlattık. Siz artık seçiminizi rahatça yapabilir ve istediğini kapak modelini seçebilirsiniz.

Bu resimde de lake kapak örneğini görüyorsunuz. Dikkat ederseniz gerçek ahşap tonlarını nasıl yakaladığını fark edersiniz

Beyaz Lake Mutfak Dolapları

Beyaz lake mutfak dolapları en çok rağbet edilen lake mutfak rengidir. Kendi tecrübemize dayanarak söylemeliyiz ki, beyaz ve krem renkler lake mutfak dolabı siparişlerinin %80’ini kapsar. Fakat lake mutfak renkleri bununla sınırlı değildir. Ama yine de bu kadar çok beyaz kapak renklerinin tercih edilmesinde mutlaka bir gerçek var.

lake mutfak dolapları

Beyaz lake mutfak ülkemizde ve tüm dünyada artık country mutfak modeli olarak pazarlanıyor. Klasik iç bükey kesimlerle mükemmel bir detaya dönüşüyor. örnekte gördüğünüz lake mutfak modeli hem eski görkemli mutfakların havasını taşıyor hemde modern mutfakların esintilerini. Laminant tezgah ahşap hissini destekliyor.

2019 LAKE MUTFAK DOLABI MODELLERİ

2019 yılında lake mutfak rüzgarları esecek. Doğal, organik olana dönüşün yaşandığı günümüz çağında mutfaklarda country ve rustik tarzların neden moda olduğunu anlayabiliyoruz. Çünkü bu tarzlar kırsal ve klasik mutfak dolabı öğelerini barındırıyor. Ve bu tarzlar genellikle ahşabın doğallığını temsil eden mutfak dolabı modülü olan lake mutfak dolapları ile tasarlanıyor.

Lake Mutfak Blog Postları