Küçük mutfak tasarımı yapmak aslında oldukça kolaydır. Dar bir alanda planlama yapmanın geniş alanda planlama yapmaktan daha kolay olduğunu unutmamalısınız. Çünkü zihnimiz dar alanları planlamada çok daha kolay yerleştirme yeteneğine sahiptir.

Gelin 10 mutfak boyunca Avrupa’da dar mutfak sorunsalına nasıl mükemmel çözümler bulunmuş inceleyelim.

Dar mutfakları tasarlarken en çok dikkat edilmesi gereken husus dolapların kurulacağı alanda hiçbir boşluk bırakmadan raf planlamaktır. Çünkü ne kadar çok raf o kadar çok saklanabilecek materyal demektir. Aynız zamanda raflar sıkışık olmamalıdır. Yani ön ve arka diye çift taraflı malzeme ile doldurulmamalı ki elinizi attığınız her bir mutfak materyaline çabucak ulaşasınız. Aynı zamanda dikkat edilmelidir ki, bütün raflar dağınıklık görüntüsü vermemek amacı ile cam veya ahşap bir dolap kapağı ile örtülmeli.

Dar Mutfaklar
Rafların dar mutfaklarda bütün yükü çektiğini bilmelisiniz

Bu mutfakta dikkat ettiyseniz raf sistemi ile çözüm aranmış. Fakat sadece tek duvarınız mevcutsa o halde fazla eşyaları komşularınıza dağıtmalısınız. Misafirleri de hesaplayarak kaç kişilik yemek takımı kullanmak gerekiyorsa o kadar malzeme saklamak sizin yararınıza.

Eğer bir mutfak masası planlıyorsanız yerden kar etmek amacı ile muhakkak hafif ve minyon iskemleler ve her zaman için yuvarlak masa türleri kullanmalısınız. Böylece onları birleştirip açmak kolay olur.

Mükemmel bir dar mutfak planlaması. Sadece bir insanın çalışabileceği bir alan ve duvarın iki yanı mutfak dolapları ile kaplanmış. Böylece karşılıklı fazladan alan elde edilmiş.

Eğer az da olsa alanınız fazlaysa mutlaka ufak bir ada yaptırın. Böylece çırpmak, fazlaları koymak, salata kesmek için hayatınızı kolaylaştıracak bir tezgahınız daha olur.

Karşılıklı mutfak dolaplarına bir örnek daha… Enfes bir alan kullanma biçimi. Uzun ve dar mutfakların gerçek çözümü.

Gerekirse tezgahı bu örnekte olduğu gibi oldukça kısaltarak alandan kar edebilirsiniz. İyi bir planlama ve hızlı temizlikle tezgah darlığı problemine çözüm bulabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi dar alanlarda ufak yemek masaları ile kullanışlı olabilen mutfak modelleri mevcut.

Enfes bir dar mutfak tasarımı. Neredeyse tek kişilik bir yürüme alanı fakat üç kişilikte bir alanı mevcut. Sağlı sollu dolapların fazlalığını görüyorsunuz. Böylece açıkta hiç bir malzeme kalmayacak.

 

Mükemmel bir Amerikan mutfak çözümü. Hemde yemek masası bile var. Vintage tarzda hazırlanmış bu mutfağa hayran olmamak elde değil.

Bu resimde vintage tarz bir mutfağın köşe aksesuarları görünüyor. Küçük bir mutfakta oldukça egzotik bir alan…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here