Küçük Mutfak Dekorasyonu

2000’li yıllardan sonra hızla artan dünya nüfusu ve gitgide zorlaşan ekonomik koşullar nedeni ile neredeyse tüm dünyada evler, daireler artık küçük yaşam alanları olarak planlanmaya başladı. Uzmanlara göre bu küçük evler bizleri tüm hayatımızın konforuna yetecek kadar yeterli olmayarak dışarıda çalışmaya, alış veriş yapmaya ve gezerek para harcamaya elverişli hale getiriyordu. Öte yandan aynı mülk içinde çok daha fazla aile yaşayabiliyor ve nüfusun çoğalıp yeni iş gücünün artması içinde devletlere imkan sunuyordu.

Bu sebeple dekorasyon dünyası da başından sonuna kadar büyük bir devrim yaşadı. Ev dekorasyonunda binlerce yıldır süregelen görsellik ve görkem teması artık yerini kullanışlı ve küçük materyallere bıraktı. Ikea‘nın 50 m2 alana sığdırdığı mutfakları, aslında iki kanepe sığabilecek alanlara kullanışlı salon temaları uygulaması işte bu değişimin emparyalist kanıtıydı.

Evet bugün neredeyse hepimizin evleri küçük mutfakları oldukça dar. Gelin 10 tavsiyede bu daracık mutfakları harika mutfak tasarımları ile kullanmaktan, vakit geçirmekten zevk alacağınız alanlara dönüştürebileceğimizi ele alalım.

Tavsiye 1

Beyazın Ferahlığı ile Dar Alan Fobisinden Kurtulun

Beyaz rengin özgürlük ve genişlik hissini sağladığını biliriz. Aynı zamanda rengin odak noktası olmadığı için alışkanlık halinde yok gibi görünmesi bile mümkündür. Yansıtıcı özelliği ise tamamen gün ışığıdır. Böylelikle beyaz bir mutfak ile dar alan fobinizden kurtulabilir. Kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Aşağıdaki daracık mutfağın siyah renkte olduğunu bir düşünsenize!

Tavsiye 2

Dolap Yok; Sadece Raf

3 kişilik bir aile düşünelim. Misafir setleri ve tencere takımları ile beraber zaten dar olan bir mutfakta dolapsız bir düzen olmayacağı aşikar. Fakat artık birçok yeni çift evlerini dizayn ederken fazla ve gereksiz mutfak malzemelerini ve devasa misafir setlerini meskenlerine en baştan almıyorlar. Geniş tezgah altı dolaplarını kullanarak eldeki malzemeyi saklıyorlar ve dolapların kapladığı yerden kar ediyorlar.

Tavsiye 3

Kare Mutfak Dolapları

Kare mutfak dolapları şudur efendim. Sadece tek geniş cephesi olan ve tezgah ile beraber dolapların taç şeklinde tavana dek tasarlandığı oldukça kullanışlı mutfaklardır. Üst dolapların boyutu küçüktür fakat tavana yapıştıkları için oldukça yer tasarrufu sağlarlar. Bu tarz mutfakların tek dezavantajı tavan boyunun biraz yüksek olma gerekliliğidir.

Tavsiye 4

Yemek Masasını Kaldırın

Evet, eğer mutfakta yemek yiyorsanız daha fazla  yer için, daha geniş alanda çalışmak için o kullanışsız orta masanızı kaldırın. Yerine ise mutfak ustanızdan duvarla bütünleşik, mutfağın mobilya kaplamasında kullanışlı bir masa talep edin.

Tavsiye 5

Mutfağı Salona Kaldırın

Çok şaşırtıcı değil. Artık örneklerine her apartman dairesinde rastlayabiliriz. Evin salonuna monte edilmiş mutfaklar birçok yönden avantaj sağlar. İlk olarak artık mutfak için oda ayırmak zorunda kalmazsınız. İşte tam da bu yüzden salona o daracık mutfaklardan çok daha geniş bir planlama yapabilirsiniz. Salon mutfaklar bu yüzyılın devamında tüm dünyada ev kültürünün ayrılmaz bir parçası olacak.

Tavsiye 6

Asla Boş Yer Yok

Şöyle düşünen birisiniz diyelim: Mutfağım dar ve tasarım, dekorasyon umurumda değil! Endişelenmeyin! Günümüz mutfakları o kadar ucuz ve aynı zamanda kullanışlı malzemelerden yapılıyor ki… Neredeyse en basit kaplamalar dahi bir tasarım harikası. Siz sadece marangozunuzdan dolaplardan raflara, bütün mutfağın tencerelerinizi tavalarınızı, yemek takımlarınızı sıkıştırabilecek alanlara bölmesini isteyin. Yetmedi ise ondan raf talep edin.

Tavsiye 7

Dolapları Oldukça Fazla Rafa Böldürün

Dar mutfaklar için marangoz ustalarının birinci tavsiyesi aslında budur. Mutfak dolaplarını birçok rafa böldürmek. Birçok ev hanımı mutfak ısmarladıktan sonra en büyük pişmanlığı, birçok mutfak dolabı planlamasına rağmen yeterince raf düşünmemesidir. Böylelikle boyuna seksen santimlik bir dolaba üst üst tencereler, tabaklar yığılmak zorunda kalınır. Artık dar mutfaklar planlanırken, seksen-yetmiş santimlik mutfak dolapları neredeyse üç rafa bölünmekte ve kullanıcıya daha elverişli yer sunmaktadır.

Tavsiye 8

Mutfak Ev 

Evet kulağa abartılı geliyor ama gel gelelim mantıklı bir yönü yok değil. Hatta halihazırda artık böyle evler planlanmakta. Hayır, Salonla bütünleşik mutfaklardan da bahsetmiyoruz. Biz direk Mutfağın salon olduğu bir evden bahsediyoruz. Evin en önemli ve en planlı olması gereken birinci köşesi mutfaklardır çünkü. Mutfak evinize bir kanepe ve Led Tv koyarak keyfinizi de sürebilirsiniz elbet.

Tavsiye 9

Boydan Boya Raf

Boydan boya raf oldukça kullanışlı bir çözümdür dar mutfaklar için. Mutfağın tamamı tavandan planlanarak duvarı çepeçevre saran bir raf ile dekore edilir. Altına bir plaka daha ve isterseniz kafa hizanızda bir raf daha. Oldukça makul bir seçenek.

Tavsiye 10

Siz, Hayal Gücünüzü Kullanın

Evet, en önemli faktör sizsiniz. Mutfağınızın alanına bakın ve en rahat, kullanışlı ve konforlu biçimde nasıl kullanabileceğinizi hayal edin. Sonrasında ustayı çağırın ve hayal ettiğiniz mutfağı ona çizdirin. İnanın bize mutfağınızın tasarımı hayallerinizin ötesine bile geçebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here