Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir

0
10567

Mutfak dolaplarını temizlemek sandığınız kadar kolay mı sizce? Bize göre hayır! Çünkü her mutfak dolabı modelinin farklı bir temzileme metodu olduğunu biliyoruz.  Akrilik mutfaklarhigh gloss mutfaklarmembran mutfaklarlake mutfaklar hepsi farklı temizleme metoduna sahiptir. Gelin listemizde hangi dolaba sahipseniz nasıl temizleyeceğimizi görüntüleyelim.

Akrilik Mutfak Dolabı

Akrilik mutfak dolapları mdf lam üzerine yapılan özel kaplaması sayesinde su geçirmezdir. Fakat şunu unutmayın ki aslında hiçbir ahşap malzemesinin suyla arası yoktur. Sürekli suya maruz kalmak mikro zerreciklerden bile sızmaya neden olabilir. Bu sebeple su geçirmezlik özelliğini fazla zorlamamanız gerekmekte. Fakat yine de en güçlü temizlik malzemelerine, kimyasallarına dayanabilecek mutfak çeşidi akrilik mutfak modelleridir.

Tavsiye: Amonyaklı veya çamaşır suyu katkısı olan temizleyicinizden birkaç damla, bir litre su dolu kaba boşaltınız. Klasik sarı bezinizi suya batırıp sıkın ve dolaplarınızı silin. Yağ lekeleri veya herhangi bir lekenin üzerine kesinlikle kimyasal temizleyici boca edilmiş bez ile çitilemeyin. O kısımda incelme ve renkte solma görülebilir. Fakat her şeye rağmen inceltilmiş kimyasallar ile akrilik dolaplar silinebilir.

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir

High Gloss Mutfak Dolabı

Aslında parlaklık, model ve tür bakımından akrilik mutfak dolaplarına oldukça benzemektedir. Temizlik bakımından da aralarında pek bir fark yoktur. Bu tarz dolaplarda inceltilmiş kimyasal temizleyiciler ile temizlenebilir. Yukarıda yazılan akrilik tavsiyesi kesinlikle high gloss mutfak içinde geçerlidir. Fakat unutmayın. en az yarım litre suya birkaç damla çamaşır suyu katkılı temizleyici veya amonyak içerikli temizleyici dökmelisiniz.

Lake Mutfak Dolapları

High gloss ve akrilik dolaplardan çok daha hassas ve narindir. Özel boyası ve cilası dışında sentetik bir koruyucusu yoktur. Yani neredeyse cilalanmış ahşaptır lake mutfak dolapları. Bu sebeple yukarıda bahsettiğimiz temizlik metodları lake için kesinlikle geçerli değildir. Sadece ama sadece ılık su ve bez gereklidir temizlik için. Eğer illa ki sabun katkısı isterseniz arap sabunu veya rendelenmiş granül sabun ile nazikçe, tüylü bir bez ile dolapları silmelisiniz.

Membran Mutfak Dolapları

Lake mutfaklarla benzeşen birçok yönü vardır. Aynı onun gibi hassas boyası ve cilası vardır. Hassas dediysek korkmayın öyle kolay kolay eskimez ve bozulmazlar. Fakat kimyasal temizleyicilerden uzak durulması gerekir temizliklerinde. Aynı lake mutfak dolapları gibi ılık su, tüylü bir bez; arzuya göre arap sabunu veya rendelenmiş sabun ile temizlikleri gerçekleştirilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here